رادیو دانشگاه گلرنگ - صنایعی که در آنها واکنش های شیمیایی انجام می شود صنایع شیمیایی نامیده می شود.

 بنابراین بسیاری از صنایع را شامل می شود مثل صنایع غذایی، صنایع تولید لوازم خانگی، داروسازی، پتروشیمی، الیاف مصنوعی، مواد بهداشتی و آرایشی. در صنایع شیمیایی فرایندهایی مانند برهمکنش ماده و انرژی و نیز تغییرات و تبدیل های حاصل در مواد انجام می شود.

 صنایعی که در آنها واکنش های شیمیایی انجام می شود صنایع شیمیایی نامیده می شود .

صنایع شیمیایی از جمله صنایع است که در زندگی روزمره خود با آن به صورت مستقیم در ارتباط بوده ایم. از آن جمله می توان به خانواده شوینده ها، رنگ ها، مواد آزمایشگاهی و غیره اشاره داشت که نقش بسیار مهمی را در ارتباط با ما دارند و خواسته یا ناخواسته در ارتباط با آنها می باشیم.

 
 مهندسی فناوری صنایع شیمیایی مجموعه ای از برنامه هماهنگ رشته صنایع شیمیایی را در بر می گیرد. هدف آن تربیت نیروی انسانی متعهد و کارشناسی است که بتواند کارگاه ها و آزمایشگاه های مرتبط با صنایع شیمیایی را راه اندازی ، سرپرستی و کنترل نماید و با کسب مهارت لازم در بخش های مختلف صنعت به فعالیت بپردازد و بتواند بر عملکردهای تکنسین های صنایع شیمیایی نظارت داشته باشد.

ضرورت و اهمیت:

باتوجه به پیشرفت سریع علم و فناوری،نیاز فراوان به فراورده های پتروشیمیایی،برخورداری از منایع غنی نفت و گاز و استفاده بهنیه از این منابع،این ضرورت را ایجاب میکند که در زمینه صنایع شیمیایی برنامه کارشناسی تدوین شود که بتواند با آموزشهای مدون راه های کسب درآمد و خوداشتغالی و نحوه بهره وری از این منابع را فراهم نماید و بخشی از نیازهای اقتصادی کشور را مرتفع نماید.

قابلیت ها و مهارت های فنی فارغ التحصیلان:

1-راه اندازی کارگاه ها و آزمایشگاههای مختلف

2-انجام کار با ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز

3-تشخیص و عیب یابی سیستم های محدوده شغلی خود

4-نظارت و مدیریت کارگران و تکنسین های تحت نظر

5-تهیه گزارش فنی لازم

6-نظارت و کنترل خط تولید

 مشاغل قابل احراز:

1-مدیر کارگاه ها و آزمایشگاه های رنگ،لاستیک،پلاستیک،موادآرایشی،پاک کننده ها،آبکاری،سموم و گاز

2-کارشناس فرایند جدا سازی

3-کارشناس بازاریاب مواد شیمیایی

4-کارشناسی پسابهای صنعتی

5-کارشناس خط تولید در مراکز صنعتی سبک و مادر از قبیل:تولید آلومینیوم،سیمان و …