به بهانه ثبت نام دوره چهارم مجازی  MBA , DBA در دانشگاه گلرنگ ، قصد داریم تا از رادیو دانشگاه گلرنگ نگاهی کوتاه به این دو رشته وتفاوت آنها داشته باشیم . 

وقتی درباره رشته های کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی MBA و دکترای مدیریت کسب و کار DBA صحبت می‌کنیم و این دو را با هم مقایسه می کنیم ، به این نتیجه می رسیم که هردوی این رشته ها بسیار عالی و کاربردی هستند و می توانیم با دانشی که از تحصیل آنها به دست می‌آوریم در هر شغلی موفق باشیم اما شاید برای خیلی از شما این سوال وجود داشته باشد که تفاوت این دو دوره و به عبارتی تفاوت این دو مدرک چیست ؟

تا پایان این مقاله با ما همراه ما باشید تا از تفاوت DBA و MBA بیشتر بدانید .

گواهینامه MBA چیست؟

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی یا MBA، مدرک تحصیلی عمومی است که با تحصیل آن مهارت‌های فنی، مدیریتی و رهبری را فرا خواهید گرفت و می‌توانید یکی از گزینه‌های مناسب در استخدام مدیر عامل باشید. MBA برای کمک به فارغ التحصیلان برای درک بهتر فعالیت‌های عمومی مدیریت کسب و کار طراحی شده است. مدرک MBA می‌تواند در رشته‌هایی مانند حسابداری، امور مالی یا بازاریابی و مدیریت روابط عمومی تمرکز ویژه داشته باشد.

کسب مدرک تحصیلی MBA به شما کمک می‌کند تا در کسب و کارها تیزهوشانه عمل کنید، شبکه سازی را به صورت حرفه‌ای انجام دهید و حرفه‌ای‌ها را در اطراف خود جمع کنید و فرصت‌های جدیدی خلق کنید. با گرفتن این مدرک می‌توانید به این فکر کنید که آیا می‌خواهید شغل خود را ارتقا دهید، به یک صنعت جدید بروید یا یک کارآفرین شوید.


گواهینامه DBA چیست؟

دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار شما را در میان دیگر مدیران متمایز می‌کند و این مدرک نه تنها مهارت‌های شغلی بلکه تعهد به رشد شخصی و سازمانی را به کارفرمایان نشان می‌دهد. مدرک DBA گواهی برای  این است که نشان دهید به استفاده از آموزش‌های سطح بالا در کسب و کار تمایل دارید و دوست دارید تا با تحصیل در این حیطه در حل مشکلات و جستجوی راه حل در کسب و کار، قدم بردارید.

 دکترای مدیریت کسب و کار یا مدرک DBA، مدرکی با تمرکز بر کسب و کار و مدیریت آن  است که دانش عملی فرد دانشجو را بالا می‌برد و آن را برای اجرا و عملی کردن این دانش در محیط کار آماده می‌کند. مدیریت صحیح کسب و کار یکی از فاکتورهای اصلی استخدام مدیر است که می‌توان در این دوره‌ها به این ویژگی رسید.

تفاوت بین MBA و DBA چیست؟

_ دانشجویان حاضر در کلاس‌های مدرک MBA (کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی) با خواندن مقالات موجود در مجلات و کتاب‌های درسی، ترندها و تئوری‌های کسب و کار را یاد می‌گیرند. به این ترتیب، آنها با موضوعات و استراتژی‌های جدیدی از جمله مدیریت پروژه‌ها، فناوری و پیش بینی بازار آشنا می‌شوند. دانشجویان با مشکلات پیچیده دنیای واقعی روبرو می‌شوند و برای هدایت سازمان‌ها و تیم‌ها حرفه‌ای می‌شوند.

مدرک MBA گرایش‌های متفاوتی را شامل می‌شود که به دانشجویان اجازه می‌دهد در یک جنبه خاص از کسب و کار مانند کارآفرینی، امور بین الملل، اقتصاد، مالی و غیره دانش کسب کنند.

 اما ،دانشجویان دوره DBA (دکترای مدیریت کسب و کار) می‌توانند نشریات و مجلات را نقد کنند و با انجام تحقیقات خود، دانش خود را در زمینه کسب و کار گسترش دهند. از این طریق دانشجویان تفکر انتقادی و حل مسئله در دنیای واقعی تجارت محور را، کسب می‌کنند.

 _ دانشجویان MBA ، متخصصین تجارت و کسب و کار با انگیزه بهبود مهارتهای شغلی مدیریتی  ، ایجاد امادگی برای موقعیت رهبری سازمان وتوسعه  شبکه های ارتباطی تجاری و کسب و کار هستند و دانشجویان DBA حرفه ای های کسب و کار باانگیزه رویارویی با چالش های فردی و سازمانی و به دست آوردن مهارتها و توانایی های یک محقق میباشند .
_ دانشجویان MBA ، توانایی بر طرف کردن مشکلات کسب و کار با استفاده از راه حل های موجود رادارند اما دانشجویان DBA در ارائه راه حل برای مشکلات تجارت و کسب و کار توانمند هستند .

نتیجه گیری
گذراندن رشته های DBA و MBA هر دو کاربردی ومفید بوده ومتناسب با نیاز هر شخص ضرورت متفاوتی می یابد وپیشنهاد ما از رادیو دانشگاه گلرنگ به شما شرکت در دوره چهارم مجازی  MBA , DBA  دانشگاه گلرنگ ، با هدف کسب دانش در هر دو رشته می باشد .