استفاده از گیاهان دارویی جایگاه بسیار مهمی در سیستم های بهداشتی و درمانی در سراسر دنیا دارد. این گیاهان، به اشکال مختلف مانند گیاه تازه، خشک یا پودر شده، دم کرده، جوشانده، شربت، روغن های گیاهی و اسانس های فرآوری شده مصرف می گردد.

 گیاهان دارویی به لحاظ آنکه از جنس طبیعت بوده و تناسب بیشتری با بدن انسان دارند، کاربردهای وسیعی در پزشکی داشته و دارند. آنچه تفاوت بارز داروهای شیمیایی و گیاهی را نشان می دهد، مدت زمان مصرف، نحوه استفاده، غلظت دارو ودربرخی موارد عوارض جانبی آن است.

 چنانچه افراد در دوران های مختلف زندگی خود از روش های سالم و طبیعی استفاده کنند، می توان گفت تا حد بسیار بالایی از ابتلا به بیماری ها و اختلالات جسمانی و روانی مصون خواهند ماند. شیوه زندگی پدیده ای چند وجهی است که تمام جنبه های زندگی روزمره شامل خواب، غذا، بهداشت، اداب و رسوم، کار، سرگرمی، روابط اجتماعی، طرز تفکر، رفتار، احساسات و عواطف را دربر می گیرد لذا برای تامین سلامت یک جامعه، یکی از مهم ترین عوامل، مدیریت و بهبود سبک زندگی است. 

برای ارتقای سطح سلامت افراد جامعه و بهبود سبک زندگی آنها، توجه و همکاری سازمانهای مختلف شامل کشاورزی، بهداشت و نیز شهرداری ها امری ضروری است. ارایه اطلاعات کافی در خصوص روش های بهبود سبک زندگی و نتایج بی توجهی به این مسیله همچنین شناساندن گونه های گیاهی دارویی و خواص درمانی وعوارض جانبی آنها و نیز برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی برای ترویج استفاده از گیاهان دارویی توصیه می گردد .

 دانشگاه گلرنگ در رویدادی با عنوان " جایزه گیاهان دارویی در دانشگاه گلرنگ "  و با هدف  شناسایی تمام مراکزی  که هر نوع تولید خاص و تکنولوژی محور نوین گیاهان دارویی را انجام می‌دهند و در این زمینه فعال هستند تلاش دارد تا فرهنگ استفاده وتوجه به گیاهان دارویی را به شکلی خاص ، علمی وکاربردی رواج دهد .


پیشنهاد ما از رادیو دانشگاه گلرنگ به شما این است که شرکت در این رویداد را به هیچ وجه از دست ندهید .

قابل ذکر است که تاریخ برگزاری این رویداد ، اواخر آذرماه خواهد بود .