در عصر حاضر سازمان ها از طریق توانمندسازی مدیران قادر به پاسخگویی سریع به تغییرات در محیط هستند اهمیت این موضوع تا آن حد است که بدون وجود مدیرانی کارآمد، سازمان ها قادر به رسیدن به اهداف خود نیستند.

 آموزش از جمله مهم ترین عواملی می باشد که نقش عمده ای در افزایش توانمندی مدیران در بخشهای مختلف ایفا میکند .

" دانشگاه گلرنگ " با توجه به ضرورت این امر اقدام به برگزاری دوره های مختلف با هدف توانمند سازی مدیران در زمینه های مختلف نموده است که از جمله ی این دوره ها میتوان به دوره  DBA اشاره نمود .
در ادامه با" رادیو دانشگاه گلرنگ همراه باشید" تا از DBA بیشتر بدانیم . 

DBA در واقع مخفف عنوان Doctorate of Business Administration است. این عبارت که به فارسی «دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار» ترجمه می‌شود، یکی از بالاترین دوره‌های آموزشی مدیریت است.

 DBA که نوعی دوره‌ی مدیریت اجرایی در سطح عالی محسوب می‌شود، ویژه‌ی مدیران سازمان‌ها در نظر گرفته شده است. هدف از برگزاری دوره‌ DBA تربیت مدیرانی با توانایی تحقیق و پژوهش است.

دوره DBA یا دوره مدیریت اجرایی، یکی از بالاترین سطوح آموزشی مدیریت برای مدیران سازمان‌ها است. مدیران با گذراندن این دوره می‌آموزند چطور و چگونه مدیریت  کسب و کار خود را از حالت سنتی و استاد شاگردی به سمت مدیریت مدرن، رهبری و هدایت سازمان ارتقا دهند. در واقع مدیران با گذراندن این دوره، سازمان خود را رهبری می‌کنند.

دوره DBA در دست مدیران ابزارهای مختلفی قرار می‌دهد تا در رویارویی با شرایط مختلف مناسب‌ترین راه را انتخاب کنند و بهترین تصمیم را بگیرند.


هدف این دوره گسترش مرزهای دانش و آگاهی به‌همراه توانمندسازی مدیران است. این دوره با تمرکز بر شیوه‌های کاربردی و عملیاتی مدیران را قادر می‌سازد تا در حوزه‌های مختلف کسب و کار مانند ایده‌پردازی، بازاریابی، تأمین منابع، طراحی، تولید، عرضه محصولات و خدمات، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، مالی، برنامه‌ریزی و هر فرآیندی در سازمان که نیاز به مدیریت داشته باشد را در سطح عالی هدایت و رهبری کنند.

این دوره مناسب چه افرادی است؟

این دوره برای تمام افرادی که موفق به اخذ مدرک MBA شده‌‌اند مناسب است. همچنین افرادی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند. البته در این بین پیشنهادهایی به

-         مدیران و کارآفرینان

-         مدیران ارشد و میانی سازمان‌ها و شرکت‌ها

-         کارشناسان ارشد با انگیزه در زمینه کارآفرینی

-         صاحبان موفق کسب و کارها

-         مدرسان مهارت‌های مدیریتی

-         مشاوران حوزه مدیریت

-         علاقمندان به تحقیق و پژوهش در حوزه مدیریت داده می‌شود که گذراندن دوره DBA برای آن‌ها مفید و بجا تشخیص داده می‌شود.

 

بازار کار برای دانش آموختگان دوره DBA

موقعیت‌های شغلی مدیران DBA با توجه به زمینه تخصصی و علاقه شغلی افراد ایجاد می‌شود. اما به طور کلی، در بازار کار فرصت‌های شغلی مانند مدیرعامل یک شرکت، سازمان غیرانتفاعی و موسسات دولتی برای مدیران DBA موجود است. مدیران با مدرک DBA همچنین می‌توانند به تحلیل بنیادی صورت‌های مالی سازمان‌ها پرداخته و به تهیه‌ طرح‌های تحقیقاتی تجاری سازمان‌ها مشغول شوند.

 اعتبار مدرک DBA در ایران

اخذ مدرک DBA یک گواهینامه اموزشی در سطوح بالای علمی و مدیریتی است. از آنجا که این دوره تنها در موسسات و آموزشگاهای با درجه خاص اجرا و برگزار می‌شود گواهینامه DBA مدرکی معتبر شمرده می‌شود که در مراکز و سازمان‌های دیگر نقاط دنیا نیز قابل قبول و دارای اعتبار است. مدرک دوره‌های DBA که در ایران برگزار می‌شود را وزارت علوم صادر می‌کند و مانند تمام مدارک دیگری که این وزارت‌خانه صادر می‌کند اعتبار بین‌المللی و قابلیت ترجمه رسمی دارد.