رادیو دانشگاه گلرنگ - اندرو کارنگی یک مهاجر فقیر اسکاتلندی بود، که در طول انقلاب صنعتی، به یکی از کارآفرینان موفق آمریکا تبدیل شد. کارنِگی، بعد از تاسیس شرکت فولاد کارنِگی، جزو ثروتمندان آمریکا شد. او ثروت خود را وقف فعالیت‌های بشردوستانه ازجمله تأسیس مؤسسات علمی، آموزشی و فرهنگی کرد. بسیاری از مؤسساتی که کارنِگی آنها را تأسیس کرد، هنوز هم درحال فعالیت و خدمت به افراد هستند. از این بین می‌توان به دانشگاه کارنِگی-ملون که در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ تأسیس شد، اشاره کرد.

اندرو کارنگی در فقر مطلق بزرگ شد و این شرایط سخت، موجب شد که او تصمیم بگیرد تا به مردی ثروتمند تبدیل شود. زمانی‌که کارنِگی پسری جوان بود، خانواده‌ی او برای کسب فرصت‌هایی که در اسکاتلند برایشان فراهم نبود، به آمریکا مهاجرت کردند. کارنِگی بسیار پرتلاش و بااراده بود؛ هر کاری را به‌بهترین‌شکل ممکن انجام می‌داد و همواره به‌دنبال گرفتن مسئولیت‌های بیشتر بود. او علاقه‌ی زیادی به یادگرفتن داشت و اغلب به کتابخانه‌‌ی کوچکی که مخصوص پسران کارگر بود می‌رفت.

کارنِگی عاشق مطالعه و کسب دانش بود. اخلاق کاری منحصربه‌فرد کارنِگی موجب ارتقا روزافزون او در راه‌آهن پنسیلوانیا شد. بعد از جنگ داخلی، کارنِگی به ظرفیت‌های موجود در تجارت آهن و فولاد پی برد و پا در مسیر ثروتمند شدن گذاشت.
عزم جدی برای رهایی از فقر، ریسک پذیری، آینده نگری، پیش‌بینی روند تغییرات و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، عوامل اصلی موفقیت اندرو کارنگی در تجارت بودند. کارنگی معتقد بود که «هزینه‌ها و خرج را کم کنید تا سود کنید.»

توصیه‌های اندرو کارنگی برای موفقیت
 به‌اعتقاد او قوانین زیر، برای موفقیت در تجارت مهم هستند.

_ او معتقد بود وقتی کاری را شروع می‌کنید آن را ادامه دهید، مدام مسیر تلاش خود را تغییر ندهید و مطمئن باشید در هر زمینه‌ای جای رشد و پیشرفت و رسیدن به موفقیت وجود دارد. به‌عقیده‌ی کارنگی هنگامی‌که شما تمام انرژی خود را صرف یک هدف می‌کنید و شاهد رشد کار خود هستید، تمرکز روی هدف، موجب به ثمر رسیدن تلاش‌های شما خواهد شد.

_ از نظر کارنگی برای رسیدن به موفقیت، شما باید فراتر از توان خود و حتی فراتر از حد موردنیاز تلاش کنید. راهکارهایی را که فکر می‌کنید موجب پیشرفت و سود‌دهی بیشتر شرکت می‌شوند، با کارفرمای خود درمیان بگذارید.

_ مهم نیست که چه شغلی دارید، سعی کنید نیازها و فرصت‌های شغلی‌تان را حتی بهتر از رئیس‌تان بشناسید. در این صورت شما بهتر از او به سازمان خدمت خواهید کرد. 

_ کارنگی توصیه می‌کند که همواره مقداری از حقوق خود را پس‌انداز کنید، در خرج کردن میانه‌رو باشید و به‌این‌ترتیب عادت خوب صرفه‌جویی را در خود پرورش دهید.

_ او به‌شدت با قمار مخالف بود و اعتقاد داشت که موفقیت حاصل از قمار نمی‌تواند طولانی‌مدت باشد. او روی صراحت در گفتار و رفتار بسیار تأکید داشت.

 اندرو کارنگی توصیه‌های بسیاری مفیدی برای پیمودن مسیر موفقیت دارد. موفقیت کارنگی در کسب‌وکار، به‌دلیل تکنیک‌های زیرکانه‌ی تجاری اوست.

او همواره به‌دنبال استخدام افراد با انگیزه و کارآمد بود، کارنگی با شریک کردن کارگران در سود شرکت، علاقه و انگیزه آنها را برای پیشرفت هرچه بیشتر شرکت، تحریک می‌کرد. او کارگران را برای تولید بیشتر ترغیب و آنها را در موفقیت‌ها شرکت، شریک می‌کرد.

درادامه، برخی از توصیه‌های اندرو کارنگی برای موفقیت را می‌خوانیم.

 • مهم نیست که چه استعدادهایی دارید، اگر نمی‌توانید برای پیشرفت و حرکت در خودتان انگیزه ایجاد کنید، محکوم به قناعت و درجازدن در شرایط فعلی هستید.
 • شاد و امیدوار باشید تا موفق شوید.
 • کسی که بخواهد تمام کارها را به‌تنهایی انجام دهد و یا تمام بودجه‌ی خود را صرف انجام یک کار کند، یک رهبر موفق نخواهد بود.
 • باور کنید که در آستانه‌ی یک موفقیت بی‌نظیر هستید و یک زندگی موفق و باشکوه در انتظار شماست؛ برای دستیابی به این باور تلاش کنید.
 • وقتی شما ثروتمند می‌شوید وضع مالی اطرافیان‌تان هم بهتر خواهد شد.
 • یک فرد معمولی فقط ۲۵ درصد انرژی و توانایی خود را به‌کار می‌گیرد. کسانی که ۵۰ درصد ظرفیت خود را به‌کار می‌گیرند موفق و عده‌ی انگشت‌شماری که ۱۰۰ درصد توانایی‌های خود را در راه پیشرفت استفاده می‌کنند، بدون شک موفق‌ترین هستند.
 • منتظر تأیید دیگران نباشید.
 • راز موفقیت در این است که تواناترین و لایق‌ترین فرد را برای انجام هرکاری انتخاب کنید؛ نه اینکه خودتان همه‌ی کارها را انجام دهید.
 • اگر کسی تمایل به پیشرفت نداشته باشد، شما نمی‌توانید او را مجبور به پیشرفت کنید.
 • هرکاری که تابه‌حال انجام داده‌اید، به این دلیل انجام شده که شما هدفی داشته‌اید و برای رسیدن به آن هدف، وارد عمل شده‌اید.
 • بزرگ‌ترین هدف ممکن را برای خود درنظر بگیرید.

 • فلسفه‌ی نوع‌دوستی کارنگی «انجام کارهای خیر واقعی و ماندگار در جهان» بود. اراده و کارنامه‌ی موفقیت‌های کارنگی در طول زندگی‌اش، افراد بسیاری را تحت‌تأثیر قرار داده است. مطالعه‌ی زندگی او انگیزه‌ی تلاش و کمک به هم‌نوع را در انسان بیدار می‌کند.
  سخت کوشی و علاقه‌ی کارنگی به یاری رساندن به انسان‌ها، مصداق بارزی از این ادعاست که موفقیت، مفهومی فراتر از کسب ثروت کلان و یا تصدی قدرت است،
  کارنگی معتقدبود :
   موفقیت کار‌های نیکی است که از خود برای آیندگان به‌عنوان الگو، برجا می‌گذاریم.