رادیو دانشگاه گلرنگ - شاید برای بسیاری از متخصصانی که هر روزه با اطلاع رسانی دوره DBA و MBA مواجه می‌شوند این پرسش پیش آید که تفاوت و تمایز اصلی این دو رشته در چه می‌باشد و چه کسانی می‌توانند در کدام دوره حضور یابند. 

به‌طور خلاصه می‌توان گفت هدف دوره MBA انتقال مهارت‌های مدیریتی به متخصصین حوزه‌های مختلف و در جهت دستیابی به اهداف سازمان می‌باشد در واقع مهارت‌های عمومی مدیریت ، نکات کلیدی که هر متخصصی که در جایگاه مدیریت قرار می گیرد باید بداند، در این دوره گنجانده داده شده است.

مشخصات دوره MBA

وقتی به کسب و کارهای مختلف اطرافمان نگاه اجمالی انداخته شود قابل ملاحظه خواهد بود که مدیران یا صاحبان این کسب و کارها عموماً دارای مهارت‌های تخصصی علمی در حوزه‌های فعالیت‌های خود هستند اما کمتر پیش می‌آید که این افراد در دوران تحصیلی خود دروس تخصصی مرتبط با مدیریت کسب و کار را گذرانده باشد.

 دوره MBA برای کلیه افرادی که در سطح میانی به بالا در سازمانی مشغول به فعالیت هستند و یا افرادی که نگاهی به ایجاد کسب و کار نوپا یا همان استارتاپ را دارند می‌توانند گستره دید مناسبی فراهم آورد. در دوره MBA مباحث کلیدی همچون بازاریابی، مدیریت مالی حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت استراتژیک، مدیریت پروژه ، اقتصاد خرد و کلان و اصول تجارت و چند درس کاربردی دیگر به طور معمول ارائه می‌شود.

 مشخصات دوره DBA

دوره DBA - که به عنوان دکترای حرفه‌ای کسب و کار نیز گاهاً شناخته می‌شود - به دنبال ایجاد یک افق دید عالی برای مدیران ارشد کسب و کار است. در این دوره حرکت از مقوله مدیریت به رهبری در ذهن افراد نهادینه می‌شود. هرچند که هدف اصلی دوره‌هایی نظیر DBA ایجاد یک زمینه برای انجام تحقیقات پژوهشی در محیط‌های سازمانی است اما این تحقیقات باید جنبه کاربردی و اجرایی داشته باشد و با تحقیقات محضی که معمولاً در دوره‌های دکترای دانشگاه‌ها انجام می‌شود کاملاً متفاوت است.

 به طور خلاصه در دوره DBA به دنبال عارضه یابی و حل مسئله سازمان‌ها، رهبری اثر بخش در کسب و کار، انجام یک پژوهش عملیاتی ریزبینانه جهت رفع موانع یا ایجاد فرصت‌های جدید برای کسب و کار و ایجاد قابلیت تصمیم سازی برای مدیران می‌باشد و دروس ارائه شده نیز معمولاً پیشرفته‌تر و عمیق‌تر از دروس MBA می‌باشند.
در دوره‌های DBA نگاه عملگرایانه به موضوع تحقیق با ابزار تجربه و ساز و کار برای حل مسائل اعمال می‌گردد. این در حالی است که در دوره‌های دکتری رسمی دانشگاهی (PhD) موارد مورد مطالعه از منظر تئوریک با ابزار مدلسازی و قالب‌های استاندارد بررسی و تحلیل می‌گردند.