رادیو دانشگاه گلرنگ -امروزه تب راه اندازی استارت آپ ها بسیار داغ است. بسیاری به این فکر میکنند که از شر شغل های از ساعت ۹ تا ۵ خلاص شده ، یک استارت آپ موفق را راه اندازی کرده و از این طریق کسب درآمد کنند و در عین حال رییس خودشان باشند .شاید شما هم جزء این گروه باشید ، ایده های خلاقانه ای در ذهن دارید و با تکیه بر آن ایده های جالب، تمایل دارید ، یک استارت آپ موفق را راه اندازی کرده، از این طریق کسب درآمد کنید وخلاصه استارت آپی شوید ، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید .

برای این کار اولین قدم، توجه و پردازش ایده های جالب است که بتوانید آن ایده های خلاقانه را به واقعیت تبدیل کنید و از این طریق به هدف خود که همان کسب درآمد از استارت آپ خودتان برسید. حالا چرا ایده های جالب تا این حد اهمیت دارند؟ و چگونه می توان ایده کار را بهانه ای برای شروع استارتاپ قرار داد؟ ایده های خلاقانه چه نقشی دارند؟ و چگونه می توان به ایده های خلاقانه جامه عمل پوشاند؟

 ایده های خلاقانه عنصر ضروری استارت آپ ها

در پاسخ به این سوال باید گفت ایده های جالب و خلاقانه، عنصر ضروری راه اندازی استارتاپ ها هستند. هر استارتاپ موفقی نیاز به ایده های جالب دارد و اگر ایده کار شما به اندازه کافی مناسب بازار کار نباشد با شکست مواجه خواهد شد.
در این مقاله راجع به این صحبت می کنیم که چطور ایده جدید می تواند شما را در داشتن یک استارتاپ موفق کمک کند.
• ایده های خلاقانه یک قدم شما را از رقیبانتان به جلو پرتاب می کند.
• ایده کار شما نقطه ابتدایی شما در کسب و کارتان و استارتاپ در حال راه اندازی شما است.
• ایده های جالب، مزیت رقابتی برای شما ایجاد می کند و نقطه تقاوت بین شما و دیگرانی است که وارد همان حوزه کاری شده اند.
• همه استارتاپ ها و کسب و کارهای پیشرو بر اساس یک ایده کار جذاب بنا شده اند.

 چه ایده کار مناسب است؟

هر چه ایده های جالب شما بتواند مشکلات مهمتر و بیشتری از دیگران حل کند، استارتاپ شما موفق تر خواهد بود. ایده جدید، قدرت رقابت بیشتری برای شما فراهم کرده و اگر با سرعت و دقت زیاد، وارد فاز عملیات اجرایی شوید می توانید فاصله خود را با رقبایتان بیشتر کنید.

 برای تبدیل ایده کار به استارتاپ چه باید کرد؟

برای تبدیل ایده جالب به استارت آپ باید تمرکز ویژه داشته باشید و مطالعات و تحقیقات خود را در این مرحله تا آنجا که می توانید پربارتر انجام داده و وقت و انرژی مناسبی برای این فاز از کار صرف کنید.
البته باید توجه کرد که گرچه نکته مهم داشتن یک استارتاپ موفق، ایده های خلاقانه است. اما همان طور که برایان چسکی بنیانگذار Airbnb اشاره می کند به جای تمرکز بر پیدا کردن ایده، باید کار دیگری انجام داد. او می گوید: “اگر سعی کنیم به ایده خوب فکر کنیم، نمی توانیم به آن ایده جالب برسیم بلکه به جای آن، باید بر روی پیدا کردن راه حلی برای مشکلی در زندگی خود و اطرافیان باشیم”. پس ایده جالب در رفع مشکلات دیگران نهفته است. حال چگونه به این ایده های جالب دست پیدا کنیم؟

 روش های رسیدن ایده جالب به استارت آپ

در این جا به چند روش برای رسیدن به ایده خلاقانه در جهت موفقیت در استارت آپ اشاره می کنیم:

• به مهارت ها و تخصص های خود دقیق تر فکر کنید.
ایده های خلاقانه ممکن است کاملا در اطراف شما باشد و قبلا نشان داده باشید که در آن حوزه ها موفق بوده اید. به عنوان مثال اگر قبلا بارها از کودکان دیگران نگهداری کرده اید، کارهای خیاطی اطرافیان را انجام داده اید، عکاسی کرده اید، داستان نوشته اید همه این موارد می تواند ایده های خلاقانه در اختیار شما قرار دهد تا با تمرکز بیشتر کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

• به کارهایی فکر کنید که دیگران به شما می سپارند تا مشکلی از آنها را حل کنید.
به عنوان مثال، دوستان شما برای حل مشکلات نرم افزاری خود به شما مراجعه می کنند و شما را حلال آن مشکل می دانند. همین مساله می تواند ایده های جالب در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید با تکیه به امکانات و داشته های خود استارت آپ مخصوص خود را داشته باشید.

• اگر قبلا با انجام پروژه های کوچکی و اجرای ایده کار برای دیگران توانسته اید به درآمد برسید شاید ایده جالب استارت آپ شما در همان نهفته باشد.
به عنوان مثال، اگر قبلا اطرافیان در قبال خدمات خاصی به شما سفارش داده اند و از این طریق توانسته اید کسب درآمد داشته باشید آن خدمات را جدی تر بگیرید و به دنبال ارائه خدمات در آن حوزه در قالب ایده جدید باشید.

• به علایق خود توجه بیشتری داشته باشید چه بسا ایده کار شما در همان علایق شما باشد.
معمولا افراد برای علایق وقت بیشتری صرف می کنند و این صرف زمان را با میل و اشتیاق بیشتری انجام می دهند. پس علاقه شما می تواند به شما ایده های خلاقانه زیادی بدهد که با تمرکز بر آن بتوانید استارتاپ موفقی داشته باشید.
مثلا اگر شما علاقه مند به اتومبیل هستید و در روز اطلاعات بسیاری پیرامون آن مطالعه می کنید همین می تواند نقطه شروع شما باشد و ایده های جالب بسیاری در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید استارت آپ خود را راه اندازی کرده و کسب درآمد کنید.

 پس با توجه به این که ابتدایی ترین گام برای راه اندازی استارت آپ، داشتن و اجرای ایده های خلاقانه است هم وقت و انرژی مناسبی برای این مرحله بگذارید، هم سعی کنید ایده کار شما در کنار جذابیت بتواند مشکلی از دیگران حل کند و هم این که لزوما ایده های جالب، ایده جدید نیست.
بسیاری از ایده های جالب که توانسته اند باعث موفقیت استارتاپ ها شوند، ایده جدید نبودند. بلکه ایده های جالب و جذابی بودند که توانستند به خوبی پردازش شده، و به مرحله عمل برسند.
برای مثال میتوان از فیس بوک نام برد . فیس بوک، به عنوان  شبکه اجتماعی موفقی که توانست مارک زاکربرگ را ثروتمند سازد و به عنوان استارتاپ موفق در دنیای کسب و کار مطرح شود، اولین شبکه اجتماعی نبود اما زاکربرگ با ایده های خلاقانه ای توانست آن را به یکی از بزرگترین و موفقترین کسب و کارهای اینترنتی تبدیل کند.
پس هر چند داشتن ایده های جالب و جذاب، می تواند باعث موفقیت شود و اگر ایده جدید باشد این موفقیت را دوچندان خواهد کرد اما به این معنا نیست که حتما فقط ایده جدید می تواند موفق شود.
مرحله تبدیل ایده به عمل بسیار مهمتر از آنکه است که ایده جدید داشته باشیم. ضمنا به این نکته توجه داشته باشید که برای رسیدن به ایده کار، لزوما داشتن ایده های خلاقانه و عجیب، ضمانت موفقیت شما نیست گاهی ایده های جالب و معمولی که همواره با آن سر و کار داشته اید شما را در کسب و کارتان موفق تر می کند.

اگر داستان بسیاری از استارتاپ های موفق دنیا را بخوانید، متوجه خواهید شد که همه آن ها با ایده های ساده ای راه اندازی شده اند.ایده هایی که ممکن است به ذهن بسیاری از ما خطور کرده باشد اما به سادگی از کنار آن ها گذشته باشیم. در این اینجا به ۳ ایده ساده و جذاب را به شما معرفی خواهیم کرد که به استارتاپ های موفق در جهان تبدیل شده اند؛

۱. اینستاگرام ( حاصل علاقه به عکاسی در یک جوان)

۲.Airbub ( از اجاره تخت خواب تا شکل گیری یک استارتاپ موفق)

۳. اوبر ( گله مندی از پیدا نشدن تاکسی تا جهشی بزرگ در صنعت حمل و نقل و تاکسی ها )


پس با توجه به آنچه گفته شد ، برای داشتن یک استارت آپ موفق ، از همین امروز هر آنچه را به ذهنتان خطور میکند ، در گوشه ای یادداشت کنید وبا بررسی دقیق آنها ایده استارت آپی خودتان را پی ریزی کنید .