رادیو دانشگاه گلرنگ - تیموثی دونالد کوک (به انگلیسی: Timothy Donald Cook) زادهٔ یکم نوامبر ۱۹۶۰، در موبیل، آلاباما در آمریکا، مدیر عامل اجرایی و عضو هیئت مدیره شرکت اپل است که توانسته است نام خود را در میان موفق ترین رهبران تجاری در دوران معاصر ثبت کند .

وی به عنوان کارشناس مهندسی صنایع از دانشگاه آبرن (به انگلیسی: Auburn University) و کارشناس ارشد MBA از دانشگاه دوک (به انگلیسی: Duke University ) ؛ اولین بار به استخدام IBM درآمد و دوازده سال همانجا ماند. سپس در سال ۱۹۹۴ به عنوان مدیر ارشد اجرایی در بخش فروش به شرکت «اینتلیجنت الکترونیکس» (Intelligent Electronics) رفت. بعدها در شرکت «کامپک» (Compaq) سمت معاونت بخش مواد را عهده‌دار شد. اما فقط شش ماه از شروع به کارش در کامپک گذشته بود که در تصمیمی پرریسک، اپلِ گرفتار در مشکلات آن روزها را انتخاب کرد و دیگر جایی نرفت تا درنهایت در آگوست ۲۰۱۱ بعد از درگذشت استیو جابز (مدیر عامل وقت و یکی از مؤسسان اپل)، به جانشینی او منصوب شد.

مجموع حقوق و پاداش کوک در سال ۲۰۱۵، ۱۹ میلیون و ۵۰ هزار دلار آمریکا و در سال ۲۰۱۶، ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار دلار بوده‌است. البته این تمام درآمد کوک از شرکت اپل نبوده و او در سال ۲۰۱۶ بابت فروش سهام خود ۱۳۶ میلیون دلار به دست آورده‌است. کل دارایی او ۷۸۵ میلیون دلار است.

کوک به عنوان یک رهبر نسبت به چالش هایی که پرسنلش با آن روبرو هستند بسیار حساس است. او ارادت گسترده ای به حرفه خود ، همراه با افراط در سطح قابل توجهی از خیرات و کمک های خیرخواهانه ، نشان می دهد.

او ثابت کرده است که در حفظ چهره پیشرفته و به روز اپل در نظر کاربران بسیار موثر است. رهبری تیم کوک به عنوان یکی از برترین رهبران تجاری مورد بررسی است.

نکاتی جالب که درباره تیم کوک نمی دانید!

_تیم کوک روزانه بالغ بر 800 ایمیل دریافت می کند. این ایمیل ها از سراسر جهان ارسال می شوند و گاه مضامینی خنده دار دارند .

_کوک تا پیش از انتخاب به عنوان جانشین استیو جابز هرگز به عنوان وارث او شناخته نمی شد و انتخابش به عنوان مدیرعامل موجب شگفتی بسیاری شد .

_ تیم کوک پیش از پیوستن به اپل برای حداقل 12 سال در شرکت رقیب یعنی «IBM» کار کرده است

_تیم کوک و استیو جابز مدیر فقید اپل تقریبا هیچ وجه مشترکی با یکدیگر نداشتند. شاید تنها وجه مشترک این دو را بتوان علاقه به انواع سنگ و موسیقی های دهه 1960دانست

_تیم کوک بسیار یک کلام و البته قاطع است مدتی پیش وی در ملاقات با مدیران در رابطه با یک مشکل در آسیا گفت: "باید در چین هر چه سریع تر حضور پیدا کرده و مشکلات را حل کنیم. " نیم ساعت بعد تیم کوک وقت عمل داشت. جالب است که پس از جراحی از مدیران خود پرسید پس چرا هنوز اینجا هستید؟! و سپس به سرعت خود را ترخیص و برای حل مشکلات به چین سفر کرد

_کوک به شدت اهل صرفه جویی است و اساسا اعتقادی به ریخت و پاش ندارد. او در سال 2010 یک خانه را در پالو آلتو به ارزش 1،9 میلیون دلار خرید، این در حالی است که او به راحتی می توانست خانه ای حداقل 100 میلیون دلاری بخرد و بنابراین خانه وی کاملا متوسط ارزیابی می شود

_در حالی که برخی از کارفرمایان و مدیران سرشناس حوزه تکنولوژی از تعطیلات عجیب و غریب یا قایقرانی در سراسر جهان لذت می برند، تعطیلات ایده آل کوک "پیاده روی در پارک ملی یوسیمیتی (به انگلیسی: Yosemite National Park) است . 

_تیم کوک از برنامه های کاری شلوغ لذت می برد و دوست ندارد سرش خلوت باشد.وی به طور منظم CNBC و ESPN را تماشا می کند .

_تیم کوک به شدت به ساعت هوشمند خود وابسته است تا جایی که قدم زدن، کاهش وزن و برنامه ریزی های شغلی خود را با کمک ساعتش انجام می دهد .

_ رئیس شرکت اپل رژیم غذایی سالمی دارد اما عاشق بیکن بوقلمون است و معمولا در برابر بیکن رژیم خود را می شکند .

اهمیت حریم خصوصی از نظر رئیس شرکت اپل:

تیم کوک، مدیرعامل اپل، حریم خصوصی را از مهم‌ترین مفاهیم قرن حاضر می‌داند. شرکت تحت مدیریت او همیشه از طرفداران جدی حریم خصوصی شناخته می‌شود. طرفداری آن‌ها در رویکردهای متعدد محصول و کسب‌وکار دیده می‌شود. به‌عنوان نمونه می‌توان به عدم انجام درخواست FBI برای بازکردن قفل یک کاربر آیفون اشاره کرد که با وجود مجرم بودن او، از نظر اپل اقدام صحیحی محسوب نمی‌شد. به‌علاوه کوپرتینویی‌ها در مجموعه‌ی گسترده‌ی محصولات خود،‌ تنظیمات بی‌شماری را برای حفاظت از داده‌های کاربران ارائه می‌کنند.

تمرکز اپل روی حریم خصوصی از سال‌ها پیش در رویکردهای متعدد آن‌ها ریشه دوانده است. ظاهرا رویکرد مذکور از سطوح مدیریتی کوپرتینویی‌ها شروع می‌شود. مدیرعامل اپل، تیم‌ کوک، قبلا در مصاحبه‌های عمومی متعدد در حمایت از قوانین سخت‌گیرانه‌ی حریم خصوصی صحبت کرده بود. او اخیرا در مصاحبه‌ای با ABC News، نظرات خود را به‌صورت شفاف‌تر و جدی‌تر مطرح کرد. او با اشاره به جمع‌آوری گسترده‌ی داده در صنعت فناوری گفت:

جوایز و افتخارات

در سال ۲۰۱۴، فاینانشال تایمز او را به‌عنوان برترین مرد عرصه‌ی تجارت و تکنولوژی انتخاب کرد.

در سال ۲۰۱۵، تیم کوک موفق به دریافت جایزه‌ی انعطاف در برابر تغییرات شد.

در سال ۲۰۱۵،مجله‌ی فورچن او را بزرگ‌ترین رهبر دنیا نامید.

بازهم در سال ۲۰۱۵، تیم کوک موفق به دریافت جایزه‌ی ویژه‌ی کمپین حقوق بشر شد.

سخنان مشهور

 • زندگی خود را در حاشیه‌ها هدر ندهید، در مرکز جهان هستی نفس بکشید.
 • در زندگی من هم دوران‌های ناخوشایند و سخت بسیاری وجود داشته است. اما من دوباره اعتمادبه‌نفسم را به دست آورده‌ام ، مسیرم را ادامه داده‌ام و از مشقت‌ها و دردها عبور کرده‌ام. من پوستی شبیه پوست کرگدن دارم! این برای مدیرعامل اپل بودن امری ضروری است.
 • برخی مردم نوآوری را معادل تغییر می‌دانند. من این‌طور فکر نمی‌کنم. نوآوری باید در راستای بهتر کردن زندگی مردم باشد.
 • در دنیای تکنولوژی امروزی، تفکری بیمارگونه وجود دارد که می‌پرسد: امروز سایت شما چند کلیک داشت؟ چند کاربر فعال دارید؟ چند واحد فروختید؟ به نظر می‌آید همه فقط به دنبال اعداد و ارقام بزرگ هستند. استیو چنین آدمی نبود. او بر خلق و تولید بهترین‌ها متمرکز بود.
 • من فکر می‌کنم حریم خصوصی، یکی از ریشه‌ای‌ترین اصول حقوق بشر است. باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا دوباره اعتماد بین انسان‌ها حاکم شود.
 • استیو جابز هیچ‌وقت خودش را استاد کسی نمی‌دانست؛ ولی بهترین معلمی بود که من در زندگی‌ام داشتم. او یک مربی سنتی نبود؛ اما بهترین بود، بهترین مطلق.
 • مسئله‌ی اصلی زندگی، پیدا کردن ارزش‌های فردی و تعهد به آن‌ها است، یعنی پیدا کردن ستاره‌ی شمالی شما. برخی از این ارزش‌ها راحت به دست می‌آیند و برخی سخت؛ و بعضی از آن‌ها باعث می‌شوند شما همه‌چیز را مورد بازنگری قرار دهید.
 • بخشی از پیشرفت اجتماعی زمانی حاصل می‌شود که واقعاً درک کنیم یک فرد تنها توسط جنسیت، نژاد یا گرایش‌هایش تعریف نمی‌شود.
  رویای تیم کوک به واقعیت پیوست، او توانست به عنوان مدیر عامل اجرایی و عضو هیئت مدیره شرکت اپل  نام خود را در میان موفق ترین رهبران تجاری در دوران معاصر ثبت کند.
  و..
  دانشگاه گلرنگ فرصتی بی نظیر برای تحقق رویاهای شماست