رادیو دانشگاه گلرنگ - اگر در آستانه راه اندازی یک کسب و کار جدید هستید احتمالا بزرگترین مشکل خود را تامین منابع مالی لازم برای اجرای ایده می دانید.
بسیاری از افراد دارای ایده‌هایی بسیار عالی هستند؛ اما وقتی از آنها سوال می‌کنیم که چرا ایده خود را اجرایی نمی‌کنند، گلایه اکثر آنها نداشتن سرمایه اولیه است.

این افراد اعتقاد دارند که تمایل به کارآفرینی دارند؛ اما سرمایه اولیه کافی برای اجرای ایده خود ندارند. گروهی دیگر نیز هستند که قدم‌هایی را برای اجرای ایده خود برداشته‌اند؛ اما در همان ابتدای راه با کمبود سرمایه مواجه شده‌اند و کسب‌وکار آنها با شکست مواجه شده ‌است.

ایده خوب به تنهایی موجب موفقیت یک کسب‌وکار نو نمی‌شود، بلکه این ایده باید اجرای خوبی نیز داشته باشد، یکی از موارد ضروری برای اجرای خوب، داشتن سرمایه اولیه مناسب است . در ادامه با ما همراه باشید تا در ارتباط با مفهوم سرمایه گذاری اولیه و راههای تامین آن بیشتر بدانیم .

سرمایه گذاری اولیه پولی است که صاحب کسب و کار باید توسط آن یک شرکت را راه اندازی کند. این ممکن است شامل سرمایه ی  مالک صاحب کسب و کاریا پولی که از منابع مختلف از جمله خانواده و دوستان یا بانکها   گرفته شده است باشد .

شش راه تامین سرمایه اولیه برای شروع كسب و کار:

1) کار را با کم شروع کنید. از همان اول نخواهید همه امکانات برای شروع کسب و کارتان فراهم باشد. به عنوان مثال اگر ایده تان احداث یک مرغداری است به جای اینکه از همان اول بخواهید یک مرغداری 10000(ده هزار تایی) تاسیس کنید یک مرغداری هزار تایی تاسیس کنید. از قدیم گفته اند سنگ بزرگ علامت نزدن است. ایده هایتان را به قسمت های کوچک تقسیم کنید و مرحله به مرحله به آن ها جامه عمل بپوشانید. اگر می خواهید کوه ها را جابجا کنید ابتدا باید تکه سنگ ها را جابجا کنید.

2) از سایر امکانات خود استفاده کنید و آنها را به پول تبدیل کنید. تمام امکانات و منابع مالی خود را لیست کنید و بعد می بینید منابع مالی بسیاری برای استفاده در عملی کردن ایده تان دارید. از اتومبیل و طلا گرفته تا سیم کارت موبایل! بسیاری از کارآفرینان بزرگ فعلی در مرحله ای از زندگی خود تمام دارایی های خود را به پول تبدیل کرده اند تا توانسته اند امروز به اهداف خود دست پیدا کنند.

3) با دیگران شریک شوید. این ضرب المثل که می گوید اگر شریک خوب بود خدا برای خودش شریک می گرفت یک ضرب المثل تاریخ انقضا گدشته است. بسیاری از کسب و کار های امروز بر مبنای شراکتی موفق شکل گرفته اند. سعی کنید شریکی پیدا کنید که نظرات و عقایدش با شما شبیه باشد. در ابتدای کار همه چیز را  کاملا روشن وشفاف کنید. مثلا در مورد تقسیم سود و شیوه کار هر یک و دستور العمل کار کاملا مشخص داشته باشید.

4) سهام بفروشید. بخشی از سهام کار خود را به دیگران بفروشید. دقت کنید سهامدار کردن دیگران با شریک کردن آن ها متفاوت است. بسیاری از افراد سرمایه های راکدی در بانک ها دارند و نمی دانند با آنها چه کاری انجام بدهند. سرمایه های دیگران را بکار بگیرید.

5) از موسسات خیریه کمک بگیرید. هدف خود را برای آنها تشریح کنید و آنها را دعوت به سرمایه گذاری کنید. به آنها نشان بدهید که می توانید برای مددجویان آنها اشتغال ایجاد کنید. از موسسات خیریه بخواهید به جای اینکه به افراد ماهی بدهند به آنها ماهی گیری بیاموزند.

6) وام بگیریداما دقت داشته باشید در بسیاری از موارد وام گرفتن آخرین راه و بدترین راه تامین مالی است؛ مخصوصا از موسسات مالی و اعتباری. وقتی فرمول و نحوه وام دادن بسیاری از بانک ها را بررسی می کنیم می بینیم که که بهره واقعی آن ها بسیار بسیار بالاتر از آنچه است که اعلام می کنند و داشتن ایده ایی که با سود آن بتوان بهره بانک ها بپردازیم و بخشی از آن برای خودمان بماند بسیار مشکل است.